Fot. Pixabay pixabay.com/pl/users/neico-1291363 |
Tekst powstał w oparciu o artykuł Giny Way z portalu Marie Claire. Autorka wsparła się książką dermatolog, dr Doris Day, zatytułowaną "Zapomnij o liftingu", podparła się też autorytetem dermatolog dr Jeanine Downie.
Nie wystarczy umyć
Zaczynamy od gruntownego oczyszczenia cery. Nie wystarczą mydło i woda. Aby usunąć makijaż, najpierw przygotuj porządny tampon z waty. Nanieś na niego tłusty krem albo oliwkę. Możesz też użyć specjalnych chusteczek do demakijażu albo płynu micelarnego. Zetrzyj z twarzy cały makijaż. Dopiero wtedy, gdy tampon waty, wacik lub chusteczka będą czyste, możesz umyć twarz wodą i środkiem myjącym.Jak często myć twarz?
Tu przyda się zdrowy rozsądek i obserwacja swojej cery. Jeśli masz cerę tłustą, problemową, nie zaszkodzi jej mycia dwa razy dziennie - rano i wieczorem. Jeśli Twoja skróa twarzy jest sucha i wrażliwa, możesz ograniczyć się do jednego mycia. Dermatolodzy podkreślają, że zbyt częste mycie twarzy może podrażnić skórę i ją - o ironio - wysuszyć. Myj twarz po treningu na siłowni albo gdy wrócisz z wycieczki. Kiedy czujesz, że twarz jest spocona, zakurzona - zmywaj zanieczyszczenia bez obaw, że podrażnisz cerę.Pory skóry
Autorka książki twierdzi, że zimna woda na koniec mycia wcale nie "zamyka" porów. "Pory nie otwierają się ani nie zamykają" - mówi Downie.I uwaga - ani gorąca, ani zimna woda nie działają wcale dobrze na naszą cerę. Mogą zaostrzać zmiany skórne - na przykłąd trądzik różowaty. Tu dobra rada - dobrze jest przed czyszczeniem twarzy wziąć ciepły prysznic. Para zmiękczy łój zalegający w porach. Można go będzie łatwiej usunąć.
Dostosuj żel do mycia do rodzaju skóry
Bez względu na to, jaki masz typ cery i jakiego żelu do mycia używasz, unikaj tych z długą listą składników. Najlepiej, by Twój żel był bezzapachowy, nie zawierał parabenów ani mydła. Formuła środka myjącego nie jest najważniejsza. Żel, pianka czy płyn - to zależy od Twoich upodobań. Ważny jest skład.Pani dermatolog sugeruje przy tym, by osoby z tłustą cerą kierowały się raczej ku piankom, które dokładnie czyszczą skórę, zaś te, które mają skórę suchą, wybierały formuły wzbogaconej o składniki nawilżające (np. masło shea).
Peeling
Lekarka zaleca preparaty oparte na kwasie salicylowym lub glikolowym (chemiczne) są bardziej efektywne od ziarnistych peelingów. Oba mają działanie odmładzające i przeciwdziałają występowaniu wyprysków. Dermatolog zaleca wypróbowanie takich zabiegów na własnej skórze i stosowanie ich w miarę potrzeby - jednak niezbyt często.Tonik z alkoholem?
Lekarka odradza stosowanie toników na bazie alkoholu. Twierdzi, że choć delikatne toniki koją cerę i pomagają utrzymać odpowiednie PH skóry, przy dokładnym myciu nie są potrzebne. Jeśli jednak bardzo lubisz tego rodzaju kosmetyki, wybieraj łagodne, bez alkoholu.Szczoteczka do twarzy - tak, tak, tak!
Dermatolog zachwala szczoteczki do twarzy, które dokładnie oczyszczają skórę, a używane co kilka dni działają skuteczniej niż agresywne środki czyszczące. Na szczoteczki trzeba uważać, gdy nakłada się na cerę preparaty z retinolem lub kwasami. Cera może nie wytrzymać chemicznego i fizycznego ataku. Pamiętajcie o dokładnym myciu szczoteczki po każdym użyciu i jej suszeniu. Końcówkę czyszczącą należy zmieniać co 3 miesiące.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz