niedziela, 14 lutego 2016

9 sygnałów Twojego organizmu, których nie wolno lekceważyć
O tym, ze witamina D jest bardzo ważna dla naszego zdrowia, najlepiej wiedzą mamy małych dzieci. Już pierwsza konsultacja z pediatrą owocuje wizytą w aptece i kupnem kapsułek z witaminą D. Niedobór tej witaminy w małym organizmie ma fatalne skutki. Witamina ta jest niezbędna w procesie wzrostu, kształtowania się kości. U niemowląt z niedoborem wit. D główka z tyłu robi się płaska, na czole mogą się pojawić wypukłe guzy czołowe. Ciemiączko nie chce zarastać, żebra są zagrożone krzywicą, słabe są też mięśnie brzucha.


Nie tylko maluchy potrzebują suplementacji tej witaminy. W naszej szerokości geograficznej wszyscy jesteśmy zagrożeni niedoborem wit. D. Od listopada do kwietnia słońca jest u nas mało. "Jak na lekarstwo" - mówi się. Przesiadujemy w zamkniętych pomieszczeniach, nasze organizmy nie są w tanie wytworzyć
odpowiedniej ilości witaminy, do powstawania której potrzebne są promienie słoneczne.


W efekcie słabniemy, nasza odporność spada. Zaczynamy chorować, cierpimy na obniżenie nastroju. Oto kilka sygnałów tego, że może nam brakować witaminy D. Jeśli obserwujemy kilka z nich, koniecznie wzbogaćmy dietę o produkty bogate w wit. D i zacznijmy brać suplementy z tą witaminą.

Sygnały mogące oznaczać niedobór witaminy D


* Jesienią i zimą ciągle dokucza nam obniżony nastrój. Mamy "chandrę", z nienawiścią patrzymy za okno. Brakuje nam energii i wigoru, a stan jest permanentny.
* Wracają bóle kostno-mięśniowe. Nie tylko podczas grypy czy infekcji, ale nawet wtedy, gdy wydaje się nam, że jesteśmy zdrowi. Rano budzimy się "połamani", w ciągu dnia wysiłek fizyczny sprawia nam kłopot.

* Nie mamy apetytu. Jemy, bo... musimy. Z trudem przełykamy śniadanie, porcje obiadowe kurczą się na naszych talerzach. Nie łakniemy, nie szukamy smacznych rzeczy. Właściwie moglibyśmy... nie jeść.

* Mamy problemy ze snem. Zasypiamy z trudem, w nocy budzimy się. Sen nie przynosi wypoczynku. Rano znów jesteśmy zmęczeni.

* Dziąsła krwawią, w jamie ustanej pojawiają się infekcje.

* Dokucza nam biegunka
* W buzi czujemy niesmak albo pieczenie

* Mamy huśtawki nastroju


* Często zapadamy na infekcje - praktycznie od października do maja mamy katar, kaszlemy, chodzimy do lekarza i za nic nie możemy się wyleczyć na dobre

Jak zapobiegać niedoborom witaminy D?

W jakich produktach szukać witaminy D?


* Jemy ryby - śledź matjas, makrela, węgorz wędzony
* wzbogacamy dietę o awokado, żółtko jaj, masło, śmietanę, wątróbkę
* Dodajemy do potraw oleje tłoczone na zimno
* Suplementujemy wit. D - łykamy tran albo kapsułki z witaminą

I odliczamy dni do wiosny;)