piątek, 22 stycznia 2016

9 rzeczy, których potrzebujesz, by czuć się szczęśliwą w swoim domu

Lubisz wracać do swojego domu? Cieszy Cię wizja wieczoru spędzonego w Twoim przytulnym salonie? A może nie czujesz się tu dobrze? Raczej uciekasz z domu, niż do niego tęsknisz?
Jeśli chcesz, żeby Twój dom był miejscem, w którym kwitnie Twoje życie i w którym czujesz się szczęśliwa, może powinnaś zadbać o kilka detali? Według naukowców (zapewne mądrych psychologów, a może psychiatrów?) istnieje pewna grupa przedmiotów, które sprawiają, że czujemy się w swoich domach lepiej.


Oczywiście moim zdaniem najważniejsza jest w domu atmosfera i ludzie. Ale załóżmy, że z tym nie ma problemów. Przyjrzyjmy się zatem rzeczom, które mają nam umilić życie w czterech kątach.

1. Żółte lub zielone ściany. 

Tak! To te kolory zdaniem badaczy sprawiają, że czujemy się najlepiej. Nie musisz oczywiście malować całego domu na żółto, ale może warto pomyśleć o zaaranżowaniu mieszkania z wykorzystaniem tych kolorów?


Dekoral zrzut ekranu

Dekoral zrzut ekranu


2. Świeże kwiaty.

Okazuje się, że kwitnące kwiaty stojące w naszym salonie albo jadalni potrafią momentalnie poprawić nasze samopoczucie. Zatem - choć u nas przez pół roku zima - może warto od czasu do czasu kupić sobie mały bukiecik frezji albo tulipanów?

Pixabay, cocoparisenne3. Pamiątkowe zdjęcia. 

Pierwszy kroczek syna, laurka od córki, którą zrobiła, gdy miała 5 lat. Najpiękniejsze momenty utrwalone na fotkach lub kolażach. Tak, ja też uważam, że to świetny sposób na poprawę nastroju.

Ikea, zrzut ekranu


4. Świeca o zapachu wanilii. 

Płomień świecy wycisza, ociepla klimat. Wanilia koi zmysły i relaksuje. Zgadzam się - nie ma lepszego zapachu nad wanilię.

Tesco


5. Dziennik. 

O, tak! Prowadzenie zapisków z dnia pozwala oczyścić umysł, poukładać sobie wszystko w głowie. Uporządkować emocje. Zaplanować. Blog, dziennik, zeszyt w kratkę - każdy sposób jest dobry, by kobieta uporządkowała swój rewir.

Notes, Empik

6. Psy, kociaki - milusińscy, którzy mruczą, tulą się i grzeją nasze domy swoim ciepłem. 

Niektórzy właściciele kotów stwierdzą pewnie, że właściwie oprócz ich pupili nic im więcej do szczęścia nie potrzeba:)

 

7. Zapachy kwiatowe. 

Jeśli nie masz pod ręką świeżych kwiatów, zadbaj, by dom nimi pachniał. Oczywiście bez przesady - zbyt duża ilość świec zapachowych, potpourri i innych pachnideł męczy i wywołuje zawrót głowy. Ale odrobina kwiatowego zapachu jest zdaniem ekspertów idealna, by poczuć szczęście i relaks.


8. Pięknie pościelone łóżko. 

Uwaga! Wyniki badań nie pozostawiają złudzeń - jeśli pościelisz swoje łóżko o poranku, masz szanse na lepszy dzień, niż ci, którzy tego nie zrobią. Według badaczy 71 procent ludzi chowających pościel i porządkujących łóżko mówi, że czują się ogólnie szczęśliwi. Natomiast aż 62 procent tych, którzy nie ścielą swoich łóżek, twierdzi, że są nieszczęśliwi. To musi mieć coś wspólnego z wewnętrzną organizacją i poczuciem estetyki;)
9. Mniej znaczy więcej. 

Naukowcy twierdzą, że kobiety, które są otoczone dużą ilością przedmiotów codziennego użytku - czyli mówić wprost - żyją w zagraconych mieszkaniach - mają podwyższony poziom kortyzolu (hormonu stresu). Zacznę chyba od posprzątania domu i wyrzucenia zbędnych gratów. 

Od razu lepiej!
Brak komentarzy: